MARAŞ DONDURMASI

Bugün dünyada adı dondurma ile yan yana anılan iki şehir var: Biri İtalya'nın Roma şehri, diğeriyse Türkiye'nin Kahramanmaraş şehri. Roma Dondurması uzun yıllardır birçok dünya ülkesinde biliniyor, tüketiliyor ve çoğu ülkede taklit ediliyor.
Son on yıldır Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde tüketilmeye başlanan Türkiye'nin ünlü Maraş Dondurması'nın taklit edilmesi ise mümkün değil. Çünkü bu dondurma, tamamen Anadolu topraklarına özgü üç yüz yıllık köklü bir lezzet kültürünün ürünü ve sadece Maraş'ta üretilebiliyor.

Maraş'ı bir cennet bahçesi gibi kuşatan efsanevi Ahir Dağı'nın eşsiz flora ve faunası bu dondurmayı benzersiz kılan temel etmenlerdir; bu coğrafyaya özgü kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve olağanüstü bir cömertlikle topraktan fışkıran yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen mucizevi salep Maraş Dondurması'na taklit edilmesi imkansız olan bir lezzet, aroma ve kıvam sağlar.

Edeler Pastanesi olarak, taklidi mümkün olmayan Maraş dondurmasını sizler için kendimiz üretiyoruz. Kahramanmaraş'ın vazgeçilmez ve efsanevi lezzetini Niğde'ye taşımak, kuşaktan kuşağa aktarmak için tüm gayretimizi gösteriyoruz.

Ürün Çeşitlerimiz